Már mindenkivel előfordult ilyesmi. Amikor az étkezésnél a gyerek azt mondja… “Fúj! Ezt nem eszem meg!”, “Nem tudsz rávenni, hogy megegyem!”

Vagy talán a gyerek egyszerűen nem hajlandó leülni az asztalhoz. Ez lehet stresszes, bosszantó és akár ijesztő is, amikor a gyerek nem hajlandó enni.

Itt van néhány egyszerű tipp, amelyekkel könnyebben ráveheted a gyerekedet az evésre

Mielőtt mélyebbre mennénk, beszéljünk egy kicsit arról, miért is van ez. Ahogy a babák kisgyermekekké válnak, fejlődnek: önállóbbá válnak, autonómiát szereznek, és megtanulják, hogy van, amit szeretnek, és van, amit nem. Válogatós evők lehetnek.

Fejlődési szempontból remek (hiszen szeretnénk független gyermekeket nevelni), de szülői szempontból rendkívül frusztráló lehet. Néhány gyereknek olyan tényezői is lehetnek, amelyek nehezítik az evést (különösen az új ételek esetében), ezek az érzékszervi rendszerükkel vagy fejlődési kihívásaikkal kapcsolatosak.

Ez az útmutató arról szól, hogy a szülők felelősek az étel választásáért: mit, mikor és hol, a gyermekek pedig felelősek az étkezési mennyiségükért és azzal, hogy esznek-e. Ez azt jelenti, hogy nem tudjuk “rávenni” a gyermekeinket az evésre. Az étel elutasítása előfordulhat, de most beszéljünk arról, mit tehetsz, amikor a gyereked elutasítja vagy egyszerűen nincs étvágya.

Itt van, 5 egyszerű stratégia, amit a gyerekeknél tudsz alkalmazni, hogy könnyebb legyen az étkezés

1. Ne tegyél nyomást a gyerekedre, és ne büntesd meg, ha nem eszik.

Bár nehéz lehet a gyerek evési szokásait alakítani, fontos megérteni, hogy az étkezési preferenciái nem feltétlenül tükrözik vissza rád szülőként. Hányszor fordul elő, hogy arra kéred a gyerekedet, hogy “egy falatot egyél meg”, csak azért, hogy zárt ajkakkal találkozz? És mindezt anélkül, hogy még megkóstolnák az ételt, már eldöntötték, hogy nem szeretik.

Az ilyen helyzetekben fontos, hogy ne gyakoroljunk túlzott nyomást a gyerekeinkre, mert ez ellenhatásos lehet. Az étkezést érdemes játékosan is megközelíteni, és különféle tányérokat használni, amelyek felkeltik a gyerekek érdeklődését. Egy kedves formájú vagy mosolygós baba tányér segíthet abban, hogy a gyerekek élvezettel fedezzék fel az ételüket, és ezáltal pozitívabb kapcsolat alakuljon ki az ételekkel.

 

2. Milyen a rutinod az étkezések és az uzsonnák körül?

Van-e rutinod az étkezések és az uzsonnák körül? Íme, hogyan segíthet valójában a kisgyermekeknek és a gyerekeknek többet enni:

Ha folyamatosan kis mennyiségeket eszünk, nem engedjük, hogy a gyomrunk kiürüljön és megeméssze az ételt, hogy éhesek legyünk. Amikor szünetet tartunk az étkezések között, lehetővé tesszük, hogy az étel emésztődjön, hogy az éhséget a következő étkezés vagy uzsonna során maximalizáljuk, és lehetővé tegyük, hogy kielégítő mennyiségű ételt együnk.

A legtöbb kisgyermek a legjobban jár 2-2,5 órás étkezésekkel és uzsonnákkal, míg az idősebb gyerekek a legjobb 3-4 óránkénti étkezésekkel. De fontos, hogy a gyereked számára személyre szabd az időközöket. Néhány fiatalabb gyerek hosszabb ideig elvan étel nélkül, míg néhány idősebb gyereknél az étkezések és uzsonnák közelebb lehetnek egymáshoz.

Koncentrálj arra, amit a gyereked tud enni az ételek közül, még akkor is, ha válogatós evő. Könnyű arra gondolni, mit nem tesz a gyerekünk: nem eszik zöldségeket, elutasítja az étkezést, rémálommá teszi az étkezéseket.

Át tudjuk ezt alakítani? Tudunk gondolni arra az ételre és azt továbbfejleszteni, amit megesznek. Mondjuk, péksütemény. Találhatsz-e új péksüteménytípust és ajánlhatod azt vacsorára, vagy esetleg fel lehet-e javítani egy kis zöldséggel, gyümölccsel? Vagy talán szereti a tésztát. Találhatsz-e új tésztaformát? Valószínűbb, hogy az ismerős dolgokat fogják megenni, mint valami teljesen újat, és ezeket könnyebb is átalakítani valami táplálóbbá és egészségesebbé.

3.Gondolj az ételek tálalására.

Ez a folyamatnak nagy részét képezi az új ételek megtanulásában, még ha eleinte nem is vezet célra.

A gyereked, aki esetleg elutasítja a zöldségeket, egy lépéssel közelebb kerül a zöldségekhez, akkor is, amikor csak ki vannak téve az asztalra (még akkor is, ha nem is eszik meg őket). Tálald őket. Te és a család többi része is élvezheti őket, ha a pici még nem is nyúl érte.

Érdemes megemlíteni a kölcsönhatást is. Az evéshez hasonlóan jó kezdet lehet csak megnyalni, megérinteni vagy megillatozni azt a zöldséget. Ezt a folyamatot kell ügyesen végigjárni a gyerekekkel.

Minél több kontaktusba kerül egy gyerek az új ételekkel, annál valószínűbb, hogy végül meg fogja enni azt. Főleg, ha ezt a hozzáállást látja a szülőktől és esetleg a testvéreitől is.

Alapvetően: hagyd a gyerekeidnek, hogy egyenek. Teljesen normális, ha a gyerekeink elutasítják az evést, és csak nincs kedvük enni. De vannak olyan dolgok, amiket megtehetünk ennek a magatartásnak a leküzdésére – tiszteletteljes, kedves módon, nyomás nélkül.

4. Gondolj az etetési rutinunkra

Bár az etetés olykor rendkívül frusztráló lehet, hozzunk több örömöt az étkezésekbe. Képzeld el a vidám és boldog étkezéseket, amikor a gyerekek mosolyogva ülnek az asztalhoz! A színes, szilikon mintás tányérok egyedülálló élményt nyújtanak. A gyerekek imádni fogják felfedezni az izgalmas mintákat, miközben étkeznek. Ezek a tányérok nem csak szórakoztatóak, hanem praktikusak is, mivel a szilikon anyag megakadályozza a csúszást és könnyen tisztítható. Így minden egyes étkezés örömteli és kellemes élmény lesz!